3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ 2020 YILI TEMASI : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ 2020 YILI TEMASI

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ 2020 YILI TEMASI
22.11.2020
12
A+
A-

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesi tarafından belirlenen 2020 Teması: “Engelliler için daha iyileştirmek: Erişilebilir ve sürdürülebilir bir COVID-19 Sonrası Dünyasına Doğru”.

Bu tema, BM Engelli Hakları Sözleşmesinin 11 inci madde başlığı olan “Risk Durumları ve İnsani Acil Durumlar” ile doğrudan ilişkili.
11 inci maddeye göre Taraf Devletler, uluslararası insancıl hukuk bağlamında engelliler adına her türlü önlemi almakla yükümlü.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi ANNAN’ın, 3 Aralık 2005’de yaptığı konuşmada henüz taslak olan Engelli Hakları Sözleşmesinin topluma katılımı engelleyen engellerin ortadan kaldırılmasının eşitliği sağlayamayacağına, tüm haklara eşit erişimin önemli olduğunu vurgularken; “engelliler, dünyanın en kalabalık azınlık grubu. Orantısız derecede yoksullar. Orantısız derecede yoksullar, işsiz kalma olasılıkları daha yüksek, ölüm oranlarıysa toplumun geneline oranla çok daha yüksek” cümlelerini kurdu.

Tüm dünyada COVİD-19 süreci, engellilerin yaşadığı eşitsizliği, hak ihlallerini ve ayrımcılığı daha da pekiştirdi. ANNAN’ın söylemlerindeki haklılığın, pandemi döneminde katlanarak arttığını görüyoruz.

Tüm insanlık paneminin yıkıcılığından etkilenirken, engellilerin daha da fazla etkilendiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar pandeminin engelliler üzerindeki etkilerine yönelik sağlıklı bir veri olmasa da; engelliler için işsizlik oranının arttığını söyleyebiliriz. Özel sektörde çalışan engellilerin çoğu aylardır ücretsiz izinde. İşten çıkarma yasağı bittiğinde işten çıkarılacakların başında engellilerin olacağı ortada. Engelli ve ailelerinde yoksulluk ve yoksunluk daha da arttı.

Engelli çocukların eğitime erişimlerinin sorunlarla dolu olduğunu, STK lar olarak Milli Eğitim Bakanlığının dikkatini çekmeye çalışsak da Bakanlığın çözüm noktasında girişimlerinin olmadığını biliyoruz. EBA’nın alt yapı olarak özellikle görme ve işitme engelli çocukları etkin bir biçimde kapsamadığı ve uzaktan eğitim olanaklarından çocuklarımızın yararlanamadığı ortada.

Engellilerin sağlık hakkına erişimlerinde de ciddi sorunlar var. Sesimizi duyurmakta yaşadığımız güçlük, bu sorunları daha da ağırlaştırıyor. Nadir hastalığı olan çocukların zorunlu sağlık kontrollerinin yapılamaması, engellilik durumunu daha da artırdı ve ilave engellerin ortaya çıkmasına neden oldu.
Çocuklarımız için temiz hastane bulamıyoruz. Sağlık sorunlarını uzaktan danışmanlıkla çözmek zorunda kaldık. Ve ne yazık ki baş edemiyoruz artık.
Bizler aileler olarak sağlık alanında yaşadığımız sorunlarla baş edecek gücümüzü kaybetmek üzereyiz.
COVİD-19 vakalarının artıyor olması ve yoğun bakımların dolmuş olması nedeniyle sağlık sisteminin “hasta seçmesi” ile karşı karşıya kalabiliriz. Ağır engelli durumdaki çocuklarımızın olası bir pozitiflik durumunda hasta seçiminde ne denli gözetileceğini bilmemek tarif edilemez bir acıdır. Hastaneye yatışlarda davranış bozukluğu aratacak çocuklarımız var. Entübe edilemeyecek durumda olan çocuklarımız var. Bunları düşündükçe, sorunlar içinden çıkılamaz bir hal alıyor.
Bir anne olarak, pandemi döneminde sağlığa ilişkin yazdığım bu gerçekleri birebir yaşıyorum.
Neden bunları yaşıyoruz?
Çünkü pandemide bir engellilik politikamız yok. Politika olmadığı gibi pandemi bahane edilerek bazı haklarda kısıtlamaya gidilmesinin örneklerini yaşıyoruz. Ciddi boyutta “ayrımcılık yasağı” ihlal ediliyor. Engellilerin insan haklarına eşit ve adaletli bir biçimde erişimi için önlem almak yerine haklara erişime dair kısıtlama getiriliyor olması düşündürücüdür.

Bizler STK’lar olarak karar vericilere bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz. Pandemi nedeniyle “engellileri koruyacağız” diye alınan kararların yanlışlığını ortaya koyuyoruz. Bizlerin sürekli bir savunma içinde bırakılmasından ve haklı çıkışlarımızın, karar vericilere yönelik “haksız eleştiri” gibi görülmesinden son derece rahatsızım. Her şeyden önce bir anne olarak rahatsızım.

Elbette duygusal bir mesaj vermek istemezdim. Ancak gerçekler daha açık yazılmalı diye düşünüyorum.

Sesimizi duymuyorlar, duysalar da inisiyatif alarak önlem almak için harekete geçmiyorlar.

Nihai karar Devlet Yönetiminin en tepesinde ise, sesimizi oralara ulaştıramadığımız açık. Oysa bizler, bizim hakkımızda kararlara ortak olmalıydık. Bizim gereksinimlerimiz gözetilerek kararlar alınmalıydı. Ve bizlerin sesi en tepeden duyulmalıydı

“STK’lara soruyoruz” diyorlar…Sormakla olmuyor.
Verdiğimiz yanıtlara karşılık bir politika işletilmiyor ise eğer istedikleri kadar sorsunlar.
Herhangi bir şeyi değiştirme gücümüzün sınırını zorluyorlar.
Sonuç ne yazık ki bu.

Benim 30 yaşında osteogenesiz imperfekta teşhisli kızım var. Ben bir anne olarak tükendiğimi hissediyorsam, ekonomik güçlük yaşayan engellilerin, tek başına hayatını sürdürmek zorunda kalan engellilerin, dört duvar arasında kalıp çocuğunun artan davranış problemleri ile savaşanların durumunu varın siz düşünün.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü 2020 Teması, engelliler için her şeyi daha da iyileştirmek ise daha iyisi için savaşmamıza destek verin. COVİD-19 bitse de afetler bitmeyecek, başka salgınlar da olabilir.
Daha erişilebilir ve sürdürülebilir bir dünyada yaşamayı ve daha iyiyi hak ediyoruz hepimiz.

Ayşe SARI
SAHİMSEN Engelliler Komisyon Başkanı
Her şeyden önce BİR ANNE.

Açıklama: Uluslararası Engelliler Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararıyla ilan edildi.
Günün etkinliği, engellilik konularının anlaşılmasını teşvik etmeyi ve engelli kişilerin onuru, hakları ve refahı için desteği seferber etmeyi amaçlamaktadır.
Ayrıca, engelli bireylerin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanına entegrasyonundan elde edilecek kazanımların farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.