AKSAKAL'dan, İYİ Parti Genel Başkanı AKŞENER'e ziyaret | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Parçalı Bulutlu

AKSAKAL’dan, İYİ Parti Genel Başkanı AKŞENER’e ziyaret

AKSAKAL’dan, İYİ Parti Genel Başkanı AKŞENER’e ziyaret
15.12.2020
50
A+
A-

DSP Genel Başkanı AKSAKAL’dan, İYİ Parti Genel Başkanı
AKŞENER’e ziyaret.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, “EKONOMİ, HUKUK, DEMOKRASİ ve İNSAN HAKLARI REFORMU” konusunda hazırlanan DSP ÖNERİLERİ çalışmasını paylaşmak üzere İYİ Parti’yi ziyaret etti. DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL’a, Parlamento ve Hükümetle İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan ERÇELEBİ ile Hukuk İşleri ve Siyasi İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onur İSTE eşlik etti. İYİ Parti’den, Siyasi İşler Başkanı Cihan PAÇACI, Seçim Politikaları Başkanı Tolga AKALIN ve Hukuk Politikaları Başkanı Bahadır ERDEM görüşmeye katıldı.

DSP Genel Başkanı AKSAKAL, İYİ Parti Genel Başkanı AKŞENER’e “EKONOMİ, HUKUK, DEMOKRASİ ve İNSAN HAKLARI REFORMU”na ilişkin önerilerinin yer aldığı çalışmayı sundu. Görüşmenin ardından DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada;

Bildiğiniz gibi sayın Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirilen EKONOMİ ve HUKUK’ta Reform arayışları, var olan sıkıntıların bir anlamda günyüzüne yansıması olarak değerlendirilebilir.
Ve esasen bizlerin de her fırsatta ortaya koyduğu haklı gerekçelerle yakındığımız bir çok olumsuzlukların temelinde de başta Hukuk sistemindeki çarpıklıklar ve bu çarpıklığı içselleştirmiş zihniyetin Ekonomi işleyişinde yarattığı sorunlar vardır.
2017 yılında gerçekleşen ve sonucu itibariyle dahi tartışmalara sebep olan yeni Anayasa, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında, gerçekten hangi amaca hizmet ettiği yönünde kimsenin de makul bir anlam yükleyemediği bir yönetim biçimi bu topluma dayatıldı.
Bir çok sakıncasını daha o günden tespit edip ortaya koyduğumuz bu sistem değişikliğinin, günü geldiğinde önce kendisini hazırlayanları mağdur edeceğini görmüştük. Ve iş o gün bugündür.
Dünya’da kendi kendine yeten 7 ülkeden biri iken, samanına kadar ithal eden ülke yaratma becerisini gösteren zihniyetin elbette gemi karaya oturunca sığınacağı kapı hukuk olacaktır. “Adalet Mülkün Temelidir.” Sözüne, öyle üç kelimelik cümle nazarıyla yaklaşılırsa varılacak nokta bugünkünden farklı olmayacaktır.
Demokratik Sol Parti olarak, 97 yıllık Cumhuriyetin temel değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine olan inanç ve bağlılığımızla Milliyetçi, Vatansever, Sol bir parti olduğumuzu her fırsatta vurguluyoruz.
Bugün de aynı anlayış içerisinde, yönetimde yapılan yanlışların karşısında “avucunu ovuşturmak” bizim siyaset anlayışımız olmamıştır. Dolayısıyla bildiğimiz doğruları ve yapılan yanlışlara karşı çözüm önerilerimizi muhatapları ile paylaşmak en önemli ilkelerimizin başında gelir.
Evet.. Ekonomide ve Hukuk’ta çok ciddi reformların zaman geçirmeden gerçekleştirilmesi zarureti vardır. Ancak yapılması düşünülen bu reformların, hukukun üstünlüğü anlayışından sıyrılarak, hukuku kendine uygun hale getirme çabasına dönüşürse, işte bunun altından hiç kimse kalkamaz, o zaman oluşacaklar karşısında o hukuk da kimseye merhem olmaz.
Gündeme getirilen bu reform arayışlarına katkı sunmak amacıyla hazırladığımız ÖNERİLER’imizi sunmak üzere iktidar ve muhalefet partilerinin sayın Genel Başkanlarından istediğimiz randevular çerçevesinde dün Cumhuriyet Halk Partisini ziyaret etmiştik, bugün de İYİ Parti Genel Başkanı sayın AKŞENER’e sunmak üzere bir ziyaret gerçekleştirdik.
Ekonominin lokomotifinin üretim olduğu gerçeğinden hareketle başta tarımsal üretim olmak üzere sanayi ve teknoloji üretimlerinin güçlendirilmesi ve bu sürecin özel sektör yapılanmalarında zaman zaman varlığını gözlemlediğimiz tereddütlü yaklaşımlarına devletin vaziyet alarak sorumluluğa ortak ve öncü olduğu KARMA EKONOMİ’ye dönmenin şart olduğunu düşünüyoruz.
Bunun için öncelikle tarım dışı bırakılan 13,5 milyon hektar tarım arazisinin ivedilikle sisteme yeniden sokulması, Büyükşehir Yasası’nın değiştirilerek köylerin köylülere geri verilmesini ve İl Genel Meclislerinin güçlendirilmesini öneriyoruz.
Hukuksal güvencenin olmadığı yerde, ekonomik güvence de yok demektir. Yatırımcı kendini hukuki olarak güvencede görürse parasını sisteme sokar. Bu yabancı yatırımcı için de yerli yatırımcı için de böyledir. Aksi takdirde devleti yönetenler vatandaşın yastık altındaki birikimlerine muhtaç hale gelirler. Yabancı paralar karşısında yerli parasını güvende tutmak isteyenlere geri dönüş çağrısında bulunurlar.
Para, bir milletin itibarıdır ve bize göre paranın rengi vardır. Türk parasının rengi de al bayrağımızın rengi gibi kırmızıdır.
“Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” düsturu herkesin sahiplenmesi gereken önemli bir olgudur. Hukuk sisteminde, HSK yapılanmasından Hakim Yargıtay’a üye seçimine, Mahkemelerin şahsileştirilmesinden Yüksek Seçim Kurulu’na kadar bir çok alanda önerilerimizi içeren bu çalışmamızın ülkemize, halkımıza ve siyaset kurumuna hayırlı katkılar vermesini diliyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Sözlerine yer verdi.

AKSAKAL; 16 Aralık Çarşamba Saat: 14:00 Demokrat Parti’yi ve 17 Aralık Perşembe Saat: 14:00’da Büyük Birlik Partisi’ni ziyaret edecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.