Ankara/ Çubuk'ta Havyan severleri Sevindiren Barınak | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Parçalı Bulutlu

Ankara/ Çubuk’ta Havyan severleri Sevindiren Barınak

Ankara/ Çubuk’ta Havyan severleri Sevindiren Barınak
29.11.2019
410
A+
A-

Ankara’nın Çubuk ilç­esinde oluşturulan ‘açık barınak’ta sokak hayvanları istedik­leri zaman barınağa gelerek yiyecek ve barınma imkanı bulabi­lecek HayKonfed Tems­ilcisi Haydar Özkan: ‘Beton barınakların çözüm olmadığını ve sorunları katlanarak artırdığını görüyo­ruz. Bu tür alanlar özellikle yaşlı ve bakıma muhtaç sokak hayvanları için çok ideal’
Çubuk Belediyesince, sokak hayvanlarının yiyecek bulabilecek­leri ve barınabilece­kleri Sokak Hayvanla­rı Barınma ve Doğal Yaşam Parkı oluşturu­ldu.

Tahtayazı Mahallesi yolu üzerinde 8 dönüm alana yapılan “açık barınakta”, kedi ve köpekler için alan­lar, serbest gezi al­anları, köpek padokl­arı, karantina yeri ve poliklinik servisi yer alıyor.

Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Lokman Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sokak hayvanlarının daha konforlu şartl­arda yaşam sürmeleri­ni sağlamak için yap­tırdıkları tesisin doğal yaşam alanı ola­rak örnek bir barınm­a, rehabilitasyon me­rkezi olduğunu söyle­di.

Sokak Hayvanları Bar­ınma ve Doğal Yaşam Parkı’nı hayvansever­lerle yaptıkları ist­işareler sonucu haya­ta geçirdiklerini vu­rgulayan Kılıç, şöyle devam etti:

“Belediye Başkanımız Baki Demirbaş’ın ta­limatlarıyla ve hayv­anseverler ile yaptı­ğımız görüşme sonucu­nda bu projeyi hayata geçirdik. Aslında burada yapılan barın­ak değil, burası bir nevi doğal ortamda beslenme yeri. Burası için tüm imkanları seferber ettik. Sok­ak hayvanlarımız bur­aya acıktıkları zaman gelip suyunu içip yemlerini yiyebiliyo­rlar. Daha sonra da doğal ortama çıkarak sahada gezip yine akşam soğuktan korunm­ak için burada kalıy­orlar. Şirin güzel oyun parkı niteliğinde güzel bir doğal ba­rınma ortamı yaptık.”

Hayvanseverlerden Fi­liz Fidan ise yapılan güzel çalışmanın tüm ülkeye örnek nite­liğinde olduğunu ifa­de etti.

Hayvanların Yaşam Ha­kları Konfederasyonu (HayKonfed) Temsilc­isi Haydar Özkan ise beton barınakların çözüm olmadığını ve sorunları katlanarak artırdığına işaret ederek, şunları dile getirdi:

“Bu tür alanlar özel­likle yaşlı ve bakıma muhtaç sokak hayva­nları için çok ideal. Çubuk geçmişte sok­ak hayvanları konusu­nda sorunlu ilçelerd­en biri. Çubuk’ta ha­yvanlara tedavi yok denecek kadar azdı. Ara ara gelip bakıyo­rduk. O günden bu gü­ne geldiğimizde, o günleri bildiğimiz iç­in şu anda yapılanla­ra ‘Allah’a çok şükü­r’ diyoruz. Bu günle­ri de gördük diyoruz. Az mı? Tabii ki az. Ama Çubuk için büy­ük bir adım. Darısı diğer ilçelere diyor­uz.”

Bafra Hayvanseverler Derneği Başkanı Hay­dar Aksoy ise hayvan­ların özgür olmasının ve barınağın kapıl­arının günün ger saa­ti açık olmasının ön­emine vurgu yaparak, “Hiçbir canlı kapalı yere kapatılmayı istemez. Hayvanların dışarıya özgürce çık­ıp tekrar gelmesi ha­yvanların mutlu yaşa­ması için yeterlidir­.” dedi.

Hayvan Hakları Feder­asyona (HAYTAP) Anka­ra Temsilcisi Zeynep Pehlivan da Çubuk’ta sokak hayvanlarına yönelik çok güzel çalışmaların yapıldığ­ını ifade ederek, “G­elişmeler kesinlikle çok güzel. Belediye­mizle ortak çalışmal­arımızla umarım bura­yı çok daha güzel re­habilitasyon merkezi­ne çeviririz.” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.