COĞRAFYADAN GENLERE | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu

COĞRAFYADAN GENLERE

COĞRAFYADAN GENLERE
08.12.2020
104
A+
A-

Orta Asya’dan itibaren şanlı bir tarihe sahip Türklerin bahsi geçince, at üstünde kılıç kulanmış askerlerin gelmesi çok olağan değil mi? Öyle ki tarihe adını yazdıran komutanlar ve liderler dahi bu üstünlük karşısında hayranlıklarını gizleyememiş, övgüler yağdırmıştır. Örneğin Napolyon bana Türklerden Kurulu bir ordu verin dünyayı rehin alayım demiştir. Abraham Lincoln; Türkler az söyler ama çok iş yaparlar, sözü ile Türklerin icraatlarına karşı hayranlığını dile getirmiştir.
Dahası ve dahası…
Türkler tarih sahnesine çıktıkları günden itibaren devlet olma başarısını her daim gösterebilen milletlerdendir. Bu askeri yeteneğin coğrafyadan ve coğrafyanın verdiği genlerden kaynaklandığını söyleyecek olursak abartmış olmayız. Tıpkı Türkler gibi, milletlerin bu ırki özellikleri onların kaderlerini belirleyici bir unsurdur. Ayrıca bilimin de ispatladığı üzere coğrafya kaderdir. Mesela Uzak Doğu insanın coğrafyadan kaynaklı daha mistik ve daha dingin bir ırki karakteri vardır. Bu sebeple aynı coğrafya sınırlarında kalan bir tarih ile iç içeler. Yine Almanlar, Avrupa’nın tam ortasında, coğrafyanın verdiği bu koşullar sayesinde oldukça temkinliler ve disiplinliler. Tarihleri de öyle! Rusları söylemesek haksızlık yapmış oluruz. Onlarda dondurucu kış koşullarının kazandırdığı bir çeviklik ve soğukkanlılığa sahipler. Bu sayede orduları dinamik ve faaldir. Ve Afrika insanı; çok sıcak ve susuz bir coğrafyanın etkisiyle, pasif ırki özellikleri batının işgalleri karşısında savunmasız kalmalarına ve yeterince mukavemet gösterememelerine neden olmuştur……gibi.
Ez cümle, coğrafyadan kadere….ki bu bir döngü; kaderin cilvesi gelecek nesillere yansıyor denilebilir.
Şimdi size kusursuz bir ırk mümkündür diyeceğim, hayretler içinde kalacaksınız. Hakikatten 1953 yılında DNA’nın çözülmesinin ardından 2000 yılında gerçekleşen yeni gelişmeler gösterdi ki, insan DNA’sın da değişimler yapılabiliyor. Nitekim genetik mühendisliğinin ve gen teknolojisinin geldiği nokta; bir zamanlar hepimizin bildiği tarım ürünleri üzerinde yapılan oynamalar ile gündem olmuştu. Oysa bu sıçramadan daha öncesi var. İlk çalışmalar ABD’de başlıyor. Projenin adı Eugenig; Üstün insan ırkı yaratmak adlı çalışma ilk olarak ABD’nin Virginia eyaletinde gündeme geliyor. Fırça Dağı sakinlerinin ABD için kaliteli insan sınıfı olmadıkları gerekçesiyle kısırlaştırıldılar. Çalışmalar bununla da sınırlı kalmadı. ABD’de başlayan genetik çalışmalar Rockefeller ve Cornegle vakıflarınca Almanya sınırlarına ulaştı ve Naziler üzerinde denendi. Tarihin tozlu sayfalarına acı bir tecrübe olarak geçen bu olay, şimdilerde gen teknolojisinde yaşanan bir çığırla sağlıklı insan kazanımı olarak devam ediyor. Amaç, insan genlerinde hastalıklara ve bozulmalara sebep olan genlerin iyileştirilmesi ve geleceğe sağlıklı nesiller bırakmak! Bu sayede insanlar genlerinde ki bozukluklardan kurtulabilecek ve daha üstün özellikler kazanabilecekler.
Sonuç itibariyle kendi genlerini çözen insanoğlu, gelecekte hayalini kurduğu şehirleri ve ülkeleri oluşturmak için ciddi bir sıçrama yakalamışa benziyor. Kimilerine göre böyle bir çalışma insanlık için büyük bir tehlike oluştururken, kimilerine göre yenidünya düzeni böyle bir çalışmayı mecbur kılıyor.
Siz ne dersiniz? Süper ırk için ya da kusursuz bir nesil için genetik değişime hazır mıyız?

Tarihçi – Filiz GÜNDEREN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.