COVİD-19 BİLİMSEL DANIŞMA KURULU ÜYELERİNİN İSTİFASI | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

COVİD-19 BİLİMSEL DANIŞMA KURULU ÜYELERİNİN İSTİFASI

COVİD-19 BİLİMSEL DANIŞMA KURULU ÜYELERİNİN İSTİFASI
28.11.2020
60
A+
A-

Uzm.Dr. Mustafa TORUN(Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı-TTB Kurultay Delegesi)

Cafer KESKİN(Eğitimci-Yazar)

Konuşabildiğimiz “Bilimsel Danışma Kurulu üyeleri” başlarının adeta darda olduğunu,bile bile başlarını öne eğdirdiklerini,yüzlerini yere değdirdiklerini üzülerek belirttiler..Linç kültürünün devreye girdiğini ayrıca vurguladılar..
***
Toplumda “Bilim kurulu” diye bildiğimiz kurul; Aslında “Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu’dur..” Sağlık Bakanlığının onayı ve Üniversite rektörleri’nin izni ile; 2020 Ocak ayında kuruldu”.Üyelerinin çoğu Üniversite öğretim üyesi olup,yasal olarak YÖK PERSONELI durumundadır.Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi ve birçok tanınmış gazeteci ve yazarın dediğinin aksine kesinlikle ücret al(a)madıklarını düşünüyoruz.Ocak ayı 2020’de kurul oluşturulup, Sağlık Bakanlığının istemi ve daha sonra onayı alınarak YÖK kanalı ve ilgili Üniversite rektörlerinin izni ile üyelik görevlendirmeleri yapılıp, kurul üyeliği görevlendirmesinin öğretim üyelerine tebliğ edildiğini biliyoruz.Yanılıyorsak düzeltile..
***
Toplantılarda görüşülen konuların gizliliği ve açıklanmaması amacı ile sözleşme imzalatıldığını düşünüyoruz.. Dolayısı ile danışma işlevi dışında bir görevi olmayıp,iyi şeyler üretilirse, onları görevlendiren yetkili kişi(ler?)’ye, kötü olursa Bilim Kuruluna maledileceğini bilmek için kâhin olmaya gerek yok..Aynı kişi ve yöntemlerle farklı sonuçlar beklemenin akılsızca olduğunu belirtmeye de ayrıca gerek duymadığımızı belirtelim.
***
Dolayısı ile Kurul Üyelerinin kuruldan istifası olamaz..Tebliğ edilen görevi yapmak istemiyor(lar)sa;Ya mazeretini( sağlık veya iş yoğunluğu v.b.) ilgili rektörlüğe bildirmesi ve onayı, veya üniversite (yada kurumundan) ayrılması (istifa veya emeklilik)gerekir diye düşünüyoruz..Buradan şu anlaşılmasın;Biz buradan kurul üyelerini ne aklıyor, nede temize çıkarıyoruz(Zaten yorum kısmında düşüncelerimizi belirteceğiz)..Sadece kurul üyelerini yersiz dövmenin anlamsızlığını,baş çelişkinin ve asıl sorumlu(lar) ve yetkili(ler)in herkes tarafından bilindiğini ve susulduğunu bilmenizi isteriz..

YORUM VE ÖNERİLERİMİZ
Sorumluluk hiç kuşku yok ki siyasi iktidarındır.Sadece Covit-19 ile ilgili değil, her konuda ki sorumluluk sahibi biliniyor.
Bu nedenle toplumda yanlış bir algı bilerek oluşturuluyor.Oda sorumluluğun BİLİM KURULUNDA olduğu ile ilgili.
Özerk ve özgür Üniversiteler olmadan bilim kuruluna seçilen üyelerin de,tüm kamu görevlileri gibi özgür davranmalarını istememiz zordur. Şurasını da belirtmeden geçmeyelim;
Bütün bunlara rağmen “Bilim Kurulu Üyeleri kişisel fikirlerini açıklama özgürlüğüne de sahiptirler.”Bilim namusu bunu gerektirir.
Bu özgürlüğü ne pahasına olursa olsun (Gerekirse bedel ödeyerek)halkın temel çıkarları için kullanma cesaretini göstermelidir..

Sözümüzü Dursun Ali Akinet’ten alınma güzelim bir türkü sözleri ile
bitirelim…

Turnam Başım Darda Benim
Şu Yaban Diyarda Benim
Bir Sevenim Var Mı Bilmem
Gözden Uzaklarda Benim

Başım Öne Eğdirdiler
Yüzüm Yere Değdirdiler
Saçıma Kar Yağdırdılar
Yaz ile Baharda Benim

Sevgilerimizle..

Mustafa Torun(Uzm.Dr.)
Cafer Keskin (Eğt-Yazar)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.