FAHRİ AV MÜFETTİŞLİĞİ NEDİR? | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Rüzgarlı

FAHRİ AV MÜFETTİŞLİĞİ NEDİR?

FAHRİ AV MÜFETTİŞLİĞİ NEDİR?
08.01.2021
43
A+
A-

Fahri Av Müfettişi Cüneyt Mert ile; 4915 Kara Avcılığı Kanunu, av sezonu, av suçları, kotalar, fotokapan, AVBİS ve kaçak avcılıkla ilgili ilginç bir röportaj yaptık.
Esmeri Alev EKEBAŞ: Kendinizden bahseder misiniz? Fahri Av Müfettişi olmak için aranan şartlar nelerdir?
Cüneyt MERT: Ankara’nın Etlik ilçesi. 1976 yılı doğumluyum. Eğitimime Kocaeli Karamürsel’de başladım, Lise öğrenimimi Gölcük’te Barbaros Hayrettin Lisesi’nde, Açık Öğretim eğitimimi de Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nde tamamladım.
Bilgisayar ve elektronik eşyalara olan merakım ve mesleğimin teknik açıdan getirdiği merakla birlikte grafik tasarım işlerine yöneldim. İlk işime, Türkiye Gazetesi’nde Seri İlanlar Servisi’nde Sayfa Sekreterliği ile başladım. Daha sonra; ajans, gazeteler, TV’ler, dergiler derken masaüstü yayıncılık adına ne varsa en güzel şekilde uygulamaya başladım. Ve şu anda özel bir ajansta Art Direktörlük yapmaktayım.
İş dışında spor, hayatımın önemli bir kısmını kapsar. Ama maalesef biz bilgisayar başında uzun uzun zaman geçiren insanlar olarak çok fazla fırsat bulamamaktayız. Fırsat buldukça, özellikle de futbol oynamak hoşlandığım şeylerin başında gelir. Futboldan sonra yüzme geliyor sevdiğim sporların arasında. Aslında lisanslı olarak uzun yıllar emek verdiğim Shotokan Karate-Do Sporunu da atlamamam lazım. Dile kolay, tam dokuz senemi lisanslı profesyonel sporcu olarak geçirdim. Türkiye’de ve bölgesel yarışmalarda önemli sonuçlar aldım. Özellikle de Kumite dalında. Gene hobilerim arasında bulunan Avcılık ve Atıcılık Spor Dalı ile yakından ilgili olup, dönemsel olarak avcılık yapmaktayım. Kanarya kuşlarını yetiştirme, eğitme, dernekte ırkları takip etme gibi bir de eğlencem vardır. Evli ve dünyanın en güzel ikizlerine sahip olup, bütün dünyam çocuklarım olmuştur.
Gelelim Fahri Av Müfettişi olmak için şartlara…
Kısaca belirtmek gerekirse;
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) En az 30 (otuz) yaşında olmak,
c) En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
d) Avcı eğitimi kurslarına katılmış olmak,
e) Av ve yaban hayatı konusunda faaliyet gösteren avcı kuruluşu veya gönüllü kuruluşlardan en az birisine üye olmak,
f) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
g) Av suçu işlememiş olmak ve taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis cezası veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
Fahri av müfettişi olmak için, turkiye.gov.tr adresinden başvurabilirsiniz.
Esmeri Alev EKEBAŞ: 4915 Kara Avcılığı Kanunu’nun size verdiği yetkiler nelerdir?
Cüneyt MERT: Fahri Av Müfettişleri; av koruma memurları, saha bekçileri, genel kolluk kuvvetleri, köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri ile köy ve kır bekçileriyle birlikte veya münferiden denetim yaparlar. Müfettişler; avlaklarda şüpheli gördükleri kişileri takip eder, av suçu veya kabahati işlenmemesi için avcılara yasal avcılığın önemine ilişkin rehberlik yapar, av suçu/kabahati işleyenler hakkında delil teşkil edecek her türlü bilgiyi toplar, olay mahallinde bırakılan delil teşkil edecek sair eşyaları tespit ederler. Kanunun ilgili mevzuat hükümlerine muhalefet edildiği tespit edildiğinde, şube müdürlüğünce kendilerine verilmiş tutanağı düzenler ve şube müdürlüklerine, şefliklere, orman idaresine veya genel kolluk kuvvetlerinden birine teslim ederler. Konut ve üst araması ile araç içi araması yapamazlar, suç veya kabahat araç-gereçlerine ve av hayvanlarına el koyamazlar. Bu durumlarda en yakın köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri ile köy ve kır bekçilerine, av koruma memurları veya genel kolluk kuvvetlerine durumu bildirirler. Av ve yaban hayatı konusundaki görüş ve önerileriyle birlikte, yaptıkları çalışmalar konusunda yılda bir kez ve her yılın en geç aralık ayı sonuna kadar şube müdürlüklerine rapor sunarlar. Görev zaman ve mahalleri sınırlı olmayıp, ülkenin her yerinde görevli sayılırlar.
Esmeri Alev EKEBAŞ: Türkiye genelinde 2020-2021 av sezonu başladı. “Av olma avcı ol! Haydi rastgele…” sloganıyla açtığınız yeni av sezonu açılışı ile ilgili bilgi verir misiniz? Avcı arkadaşlara önerileriniz nelerdir?
Cüneyt MERT: Sizler de biliyorsunuz ki, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre, haftanın belli günlerinde av izni verilmiştir: Salı (sadece domuz avı), Çarşamba, Cumartesi ve Pazar’dır. Avcıların bu günlere uyması şarttır. Avcılar, mutlaka avlaklarda, izin verilen sürelerde, avlanma izin belgesi ve AVBİS üzerinden kota alarak avlanabilirler.
Şahsen ben Ava Avcı mobil uygulamasını indirdim. Buradan kota almak oldukça basit ve pratik. Buradan rezervasyonumu yaptırdığımda, ekran görüntüsü alarak telefonuma kaydediyorum. Böylece avlakta orman memurları geldiği zaman pratik bir şekilde gösterebiliyorum.
Avcı arkadaşlara bazı önerilerim şöyledir: otomatik tüfekler, namludaki fişek hariç, en fazla 2 fişek alacak şekilde takozla sınırlandırılmış olmalıdır. Havalı tüfek ve tabancalar avda kullanılmaz, kuş avında yivli tüfek kullanmak yasaktır. Avlanma yapacağınız av hayvanlarına ait avlanma sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihine mutlaka dikkat etmelidir.
Esmeri Alev EKEBAŞ: KOTA BİTİNCE AV YASAK. Bu konuda okurlarımızı aydınlatır mısınız?
Cüneyt MERT: Genel ve devlet avlaklarında belirlenen kotalar; Bakanlık’ın belirleyeceği kurallar doğrultusunda, avlanma süreleri içinde, günlük avlanma limitlerine göre, MAK tarafından belirlenen avlanma günlerinde, “……. Avlağında Avlanma İzin Belgesi” alınarak avlanılabilecektir.
Bakanlığımızca genel ve devlet avlaklarında bazı yerli av hayvanı türleri için yıllık kota belirlenmiştir. MAK kararı çerçevesinde genel ve devlet avlaklarında yıllık kotası biten türler bu avlaklarda avlanamayacaktır.
Esmeri Alev EKEBAŞ: Kaçak avcılıkla mücadeleyi nasıl yapıyorsunuz?
Cüneyt MERT: Ülkemizde belirli sürelerde yasal olarak yapılan ve sadece bazı hayvanlar için geçerli olan avcılık, kurallara uymayan vatandaşlar sebebiyle kaçak olarak da yapılıyor. Domuz, geyik, tavşan gibi canlıların belirli sürelerde avlanabiliyor olunması, hayvan popülasyonunu etkilemezken, tarihlerin dışında ve kaçak olarak avlanılması ise ekosisteme de ciddi zararlar verebiliyor. Bizler, mücadeleyi sahada veriyoruz. Devamlı avlaklarda gezip, kontroller yapıyoruz. Onları bilinçlendiriyoruz.
Esmeri Alev EKEBAŞ: Fotokapan nedir? Yasadışı orman faaliyetleriyle olay yerinde anında müdahaleyi nasıl sağlıyor?
Cüneyt MERT: Fotokapan, yaban hayatını gözlemlemek ve türlerin gelişimini kayıt altına almak amacıyla kullanılan bir görüntüleme sistemidir. Genellikle ormanlık alanlarda, dağlık bölgelerde ve sulak alanların yakınlarında kurulan fotokapanlar, araştırmacıların ve kamu kurumlarının araştırmalarına önemli bir boyut kazandırmaktadır.
Fotokapan aracılığıyla yapılan çalışmalar sayesinde insan faktörünün çalışma sahasına etkisi mümkün olduğunca en az seviyeye indirgenir. Bu da yaban hayvanlarının davranışları üzerindeki insan etkisinin azaltılıp çalışma sahasından daha sağlıklı veri alınmasına olanak tanımaktadır. Bunun yanı sıra fotokapanlar araştırmacıya;
– Kaydı elde edilen türlerin net olarak tanımlanabilmesi,
– Elde edilen kayıtlara ait tarih, saat ve konum gibi bilgilerin net olarak bilinmesi,
– Gözlem yolu ile çalışma yapılması zor olan ormanlık alanlarda yaban hayatının izlenmesine olanak sağlaması,
– Kendine özgü post deseni olan türlerde, elde edilen görüntülerin karşılaştırılması ile birey tayini yapılabilmesi (Bu türlere örnek olarak; alageyik, saz kedisi, yaban kedisi, vaşak, çizgili sırtlan vb. gösterilebilir. Bunun yanı sıra kızıl geyikte erkek bireyler de boynuz yapılarının farklı olmasından dolayı rahatlıkla teşhis edilebilir.)
gibi imkanlar sağlamaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında, alanlara ve türlere yönelik envanter, izleme, planlama vb. çalışmalarda araştırmacıya büyük kolaylık sağlamaktadır. Hareket ve ısıya duyarlı sensörlerden sağlanan görüntü ve videolar, M2M (makineler arası haberleşme) aktarılıp yapay zeka tarafından işlenmekte ve ilgili Orman İşletme Şefi’ne gerçek zamanlı olarak gönderilmektedir. Orman suçu işlenme olasılığı yüksek olan noktalara fotokapanlar kurulmakta olup, Emniyet ve Jandarma kolluk kuvvetleri ile de ortak çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede orman suçlarında gözle görülür azalma tespit edilmiştir.
Esmeri Alev EKEBAŞ: AVBİS nedir? Bu sistemlere alışıldı mı?
Cüneyt MERT: AVBİS, avcılık yapan kişileri ve dernekleri kontrol altında tutmayı amaçlıyor. Plansız ve denetimsiz yürütülen avcılık faaliyetleri, avlanma yapılacak alanlara zarar veriyor. Çünkü her avlanma alanının kapasitesi bulunuyor. Bu kapasitenin üzerinde avlanma yapılan yerlerde popülasyon zedeleniyor. Ülkemizdeki birçok avlağın zamanla elverişsiz hale geldiğini göre Orman ve Su işleri Bakanlığı, AVBİS uygulaması ile buna çözüm bulmak istiyor.
AVBİS sisteminde; ‘Avcı Girişi’ ve ‘Dernek Girişi’ olmak üzere iki giriş yer alıyor. Bu nedenle Avcılık ile meşgul olanlar bu sistemden faydalanabilecek. Sistem, avlakların belirlenmesi ve nesli tehlikede olan avlakları koruma amacı da taşıyor. Benim kişisel düşüncem, kesinlikle çok doğru bir sistem olduğudur. Avcılar tarafından da artık benimsenmiştir. Giriş yapmak ve kota almak sadece 30 saniye dir.”

HABER RÖPORTAJ: ESMERİ ALEV EKEBAŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.