KORONA VE ACiL ÖNERİLERiMiZ : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

KORONA VE ACiL ÖNERİLERiMiZ

KORONA VE ACiL ÖNERİLERiMiZ
21.11.2020
101
A+
A-

*Dr. Mustafa TORUN( Enf. Hst.Uzm.TTB Delegesi)
*Cafer KESKiN(Eğitimci-Yazar)

Şu sıralarda ülkemizde Pandemi ile ilgili en çok tartışılan konu; 2 veya 3 haftalık”Tam Kapatma” deriz.Bunu resmi otorite yapar mı diye sorarsanız? Bizce yapmaz dersek yalan olmaz..
***
Böyle bir durumda devletin sağlayacağı ekonomik, toplumsal, güvenlik konularında sorunlar çıkacağını hepimiz görebiliyoruz..
***
Tam kapanma ol(a)mayacağına göre,yerine bizim önerdiğimiz sistem; “Kişilerin sınırlı saatlerde sokağa çıkmaları” üzerine olursa daha bir nefes alırız gibimize geliyor.
***
Bununla ilgili Azerbaycan Ve Fransa’da güzel örnekler var. Kişilerin sabah 6( altı) ile, akşam 10(on) arası,en fazla 3 saat boyunca dışarda olabileceklerine dair bir sistem kurulması, daha makul olur diye düşünüyoruz.
***
Tam kapatma olduğu takdirde; Kurumlar işlerini idame ettirecek kadar eleman ile çalışmalarını sürdürmesi gerekiyor. Bununla ilgili gerekli hazırlıkların tamamlanmış olması lazım.
***
Şu anda AVM’lerin ve pazar yerlerinin girişlerinde bir sayı sınırlaması getirecek bir sisteme acilen ihtiyaç var.
***
Ayrıca HES kodu alınıp, kapalı tüm alanlara girenlerden giriş sırasında bu kodun kontrolü gerekiyor. Maalesef devlet daireleri dahil HES koduna sadece telefonda bakılıyor. Kendileri HES kodunu kontrol edip, kişinin riskli olup olmadığını değerlendir(e)miyorlar. Daha bunun gibi alınması gereken bir dizi önlem olduğu halde, bu önlemlerin uygulanıp uygulanmadığı pek çok ilde kontrol dahi edilmiyor.
***
Sağlık çalışanlarının muhakkak acilen güçlendirilmesi, moral motivasyonunun artırılması, Özlük haklarının düzeltilmesi, yeni sağlık personeli alınarak, sağlık ordusunun geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, BULAŞICI TÜM HASTALIKLARIN;MESLEK HASTALIĞI KAPSAMINA ALINMASI gereklidir.

***
Bunun için ilgili meslek ve diğer sağlık örgütleri ile(Özellikle TTB) birlikte çalışılması şarttır.
***
Salgın mücadelesini şeffaf yapamadığımız sürece, işimiz giderek dahada zorlaşacaktır..
***
Bu uyarılarımız tünelden önceki son çıkışımızdır.Bu nedenle ülkemizde aşı uygulamaya girip yaygınlaşıncaya kadar rahat edemeyeceğiz. Bu durum muhtemelen en erken Temmuz-Ağustos aylarına kadar sürecek diye düşünüyoruz…

YORUM VE ÖNERİLERİMİZ NELERDIR?
Somutlaştıracak olursak,yeni uygulama yani 65(+) ve 20(-) için uygulanan 3 saatlik dışarı çıkma serbestliği her yaş grubu için uygulanabilir olmalıdır..
Koşulların daha ağırlaşacağını görmek için falcı olmaya gerek yok.
Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir.Bu nedenle kısa ve uygulanabilir, ama etkin önlemler alınmalıdır.
Yine belirtiyoruz;Halkın geçim ve yaşam sorunları mutlaka çözülmeli, ekonomik tercihlerde bulunurken “fakir fukara, garip gureba”öncelikli düşünülmelidir..
***
Sözümüzü anlamlı ve güzel bir Diyarbakır türkü sözleri ile bitirelim..

Kırklar dağının düzü
Karanlık bastı bizi..
Körolasan Suzan Suzi..

KARANLIK BASMADAN LÜTFEN BIZLERi DINLEYIN!..

Sevgiler..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.