Sağlıklı Gelecek” temasıyla düzenlenen 21. Ulusal Çocuk Forumu başladı. : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

Sağlıklı Gelecek” temasıyla düzenlenen 21. Ulusal Çocuk Forumu başladı.

Sağlıklı Gelecek” temasıyla düzenlenen 21. Ulusal Çocuk Forumu başladı.
18.11.2020
43
A+
A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın UNICEF’ in iş birliği ile “Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Gelecek” temasıyla düzenlenen 21. Ulusal Çocuk Forumu başladı.
İl Çocuk Hakları komiteleri

3 gün sürecek foruma il çocuk hakları temsilcilerinin de katıldığı forum koronavirüs salgını nedeniyle on-line ortamda yapılıyor.

AÇSB Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sebiha Başaran, programda yaptığı konuşmada ; Forumun malum salgın nedeniyle online ortamda düzenlemekten üzgün olduklarını söyledi.

Forumu geçmiş yıllardaki gibi 81 il’den katılımcılarla, destek veren paydaşlarla coşkuyla ve bir arada gerçekleştirmeyi istediklerini dile getiren Başaran, on-line da olsa günün coşkusunu ellerinden geldiğince yaşatmak için gayret göstereceklerini belirtti.

Başaran, forumun, geleceğin dünyasına vereceği ışıkla hayırlı olması temennisinde bulunarak, şunları kaydetti:

“Toplumun sağlam temeller üzerinde sürekliliğinin sağlanması, onu oluşturan çocukların sağlığı, gelişimi, eğitimi ve korunmasıyla doğrudan ilgilidir. Bugün her çocuğun iyi ve sağlıklı olduğu bir geleceği yeniden hayal ediyoruz. Çocuk haklarına duyulan saygı, bir toplumun temel gelişmişlik değerlerinden biridir. Ayrıca bir toplumun çocuklara yaklaşımı, o toplumun geleceğe bakış açısını ve gelecekten beklentisini de yansıtmaktadır. Ulusumuzun en değerli varlıkları olan çocuklarımızın hak ettikleri sosyal ve ekonomik ortamlarda yetişmeleri ve yaşamlarını sürdürmeleri, hak ettikleri eğitime ulaşabilmeleri konusunda çalışmalarımızı yürütürken, çocuklarımızın yürüttüğü çalışmalar, sunduğu öneriler bizlere rehberlik etmektedir.”
Kadın ve Çocuktan Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak da Kamu Denetçiliği Kurumunun çocuklardan direkt başvuru alabilen tek kurum olduğuna işaret etti.
Kurumlarına gelen her bir başvuruya Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen haklar çerçevesinde yaklaştıklarını anlatan kamu denetçisi Tunçak, çocuğun katılım hakkının önemine binaen her başvuru için onlara dönüş yaptıklarını söyledi.

Tunçak, “İnsan hakları kurumu olarak, ANAYASA ile güvence altına alınan, hak arama kültürünün yerleşmesi yönünde çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Çocuk hakları bağlamında çocuklarımızın hak arama kültürünü nasıl kazanması gerektiği, haklarının bilincinde olması konularında çalışmalar gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

UNICEF Temsilcisi Jairus Ligoo yaptığı konuşmada ; Türkiye’nin çocuklara verdiği önemden dolayı özel bir ülke olduğunu ve üç özel günün çocuklara ayrıldığını belirtti.

Ligoo, “Çocuklar ve gençler aslında geçmişin normaline dönmek istemediklerini dile getiriyor. Çünkü şu durumun sonuna kadar farkındalar, ‘eski normal’ dediğimiz düzen aslında bu çocukların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilen, onlara iyi gelen bir düzen değildi. Daha eşitlikçi, daha adil, daha sürdürülebilir gelecek yaratma konusunda benzersiz yetenekleri mevcut.” dedi.

Düzenlenen
Forumun sonuç bildirgesinin cuma günü kamuoyuna açıklanacağını da duyuruldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.