Yeni ABD hükümeti Çin-ABD ilişkilerini nasıl şekillendirecek? | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Rüzgarlı

Yeni ABD hükümeti Çin-ABD ilişkilerini nasıl şekillendirecek?

Yeni ABD hükümeti Çin-ABD ilişkilerini nasıl şekillendirecek?
03.01.2021
37
A+
A-

ABD’nin 117’nci Kongresi 3 Ocak 2021’de toplanacak ve 6 Ocak’ ta Joe Biden’ın seçim zaferini resmen tasdik edecek. Biden, 20 Ocak’ta  iktidara tam olarak geldikten sonra, ABD dış politikasında bazı görece bariz ayarlamalar yapılacaktır.

Bazıları Biden’in,  Donald Trump’ın politikalarını “Trump dışında bir şey” elde etmek için keskin bir şekilde tersine çevireceğini düşünüyor. Ancak Biden, Çin politikası da dahil olmak üzere Trump’ın dış politikasını değiştirmeye çalışırken hala birçok zorlukla karşı karşıya.

Biden ve Trump’ın dış politikası tamamen farklı değil. Nihai hedefleri ABD hegemonyasını sürdürmekle örtüşüyor, ancak iki liderin bunu başarma yollarında ve yaklaşımlarında farklılıklar var. Biden ve ekibi, Trump’ın görev süresi boyunca, ABD tarafından özenle inşa edilen uluslararası sistemin parçalandığına ve uluslararası toplumdaki Amerikan güvenilirliğinin ve etkisinin zayıfladığına inanıyor. Bu nedenle, Amerika’nın dünyadaki liderliğini yeniden tesis etmek Biden’ın ana odak noktası olacaktır.

Çin politikasına gelince, ABD’de son zamanlarda kaybolan sağduyu sesi yeniden harekete geçebilir ve Çin-ABD ilişkilerinde bazı ince değişiklikler ortaya çıkabilir. Ancak ABD’nin Çin’e yönelik genel politikası değişmeyecek ve iki ülke arasındaki ilişkilerde pek bir değişim olmayacak. Rekabet, ABD politikasının ana akımı olmaya devam edecek, ancak yaklaşımlar açısından bazı farklılıklar var.

Biden’in Çin politikasını düzenlemesindeki en büyük zorluk, yeni Kongre’den kaynaklanan kısıtlamalardır. Birincisi, yeni Kongre Çin karşıtı tavrını değiştirmeyecek ve muhtemelen atmosferi daha da gerginleştirecektir. Trump yönetimi sırasında Kongre, ikili ilişkilerde hassas konular olan Tayvan, Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Tibet Özerk Bölgesi konularında çok sayıda Çin karşıtı yasayı kabul etti.

İkincisi, Kongrede olası bir zayıf çoğunluğa sahip olan Biden, Çin meseleleri konusunda pazarlık yapmak için yeterli alan güce sahip değil. Donald Trump 2017’de başkan olduğunda, iktidarı kullanmak ve iç politikalarını ilerletmek için alt yapısı hazırlanmış bir siyasi temele sahipti. Demokratlar Senato seçimlerinin  ikinci turunu da kazanamazlarsa Biden böyle bir iç siyasi desteğe   sahip olmayabilir.

Üçüncüsü, Biden ve Demokratlar, Trump’tan miras kalan Çin politikasından tamamen vazgeçmeye istekli değiller. Biden, yalnızca Trump’ın Çin politikalarının zincirlerini kırmakla kalmamalı, aynı zamanda Çin konusunda ikili stratejik fikir birliğini de kabul etmelidir. Yeni nesil Demokratlar, Trump’ın Çin’e yönelik sert politikasının tamamen başarısız olmadığını fark ettiler. Örneğin, Çin’e uygulanan gümrük tarifeleri açısından, Biden’ın kısa vadede onu gevşetmesi muhtemel değil, ancak Çin’i taviz vermeye zorlamak için kullanmaya devam etmesi muhtemel.

Bu nedenle, yeni ABD hükümeti kurulduktan ve yeni Kongre toplandıktan sonra Çin-ABD ilişkilerinde meydana gelecek değişiklikler konusunda ihtiyatlı iyimser olmak daha iyidir. Biden’in Çin politikası biraz rasyonaliteye dönecek ve yönetimin iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari görüşmelerin ötesinde üst düzey stratejik diyalogları yeniden başlatması muhtemel. Biden yönetimi ayrıca kültürel ve insanlar arası ilişkilerin bir kısmını düzeltebilir ve Covid-19 ile mücadele, iklim değişikliğiyle mücadele ve küresel ekonomiyi iyileştirme gibi uluslararası konularda  işbirliği arayabilir.

Öte yandan, Biden’in 2022 ara seçimlerinden önceki öncelikleri kendi iç gündemleri olacak. Çin sorunları, Cumhuriyetçilerle pazarlık yapmak için bir pazarlık kozu olarak kullanılabilir.

Yazar: Sun Chenghao

Pekin Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri Amerikan Araştırmaları Enstitüsü Yrd. Araştırma Profesörü

Çeviren: Ahmet Kılbitmez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.