BAĞIMSIZ AKTİVİSTLER PLATFORMU ÜYELERİ ISTANBUL'DA BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

BAĞIMSIZ AKTİVİSTLER PLATFORMU ÜYELERİ ISTANBUL’DA BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

BAĞIMSIZ  AKTİVİSTLER  PLATFORMU ÜYELERİ ISTANBUL’DA BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ
30.01.2020
193
A+
A-

Değerli basın mensupları,
değerli, yürekli gönüllüler

Burada toplanmamızın amacı, devlet nezdinde gerçekleştirilen hayvan hakkı ihlalleri adına Bağımsız Aktivistler olarak hesap sormaktır.

Büyük Ada’daki faytonlarda sömürülen atların ruam şüphesiyle,kanuna ve vicdana uygun olmayan şekilde,toplu olarak hastalığa ve ölüme mahkûm edilmeleri konularında, ilgili kurum ve kişiler kamuoyunu somut belgelerle bilgilendirmelidir. Ada atlarının son durumu ve akıpbeti nedir?

Biz Bağımsız Aktivistler Platformu olarak, bütün hayvanların haklarının savunucusuyuz ve her türlü hayvan hakkı ihlalinin karşısındayız.

5199 sayılı kanunu uygulamayan bütün belediyelerin ve devlet kurumlarının yasayı hiçe sayan tutumları; hayvanseverler nezdinde, devlete ve hukuka olan inancın zayıflamasına yol açıyor.

Güçlü ve istikrarlı devlet, kendi bünyesindeki bütün masum canları güvene alınca oluşur. Unutulmamalıdır ki bu dünya hepimizin, yaşam bütün canlıların hakkıdır.

İnsan merkezli bakarak bütün hayvanların yaşam hakkını hiçe saymak, hukuki, vicdani ve adaletli bir duruş değildir.

Türkiye’nin dörtbir yanından il ve ilçe belediyeleri eliyle yasaya, vicdana, ahlaka uygunsuz, toplama ve katliam haberleri geliyor. Ankara’dan İstanbul’a, Tokat’tan Ordu’ya, Menemen’den Kars’a, Bodrum’a kadar yurdun dört köşesi hayvanlara yapılan zulümlerle karartılıyor.

Biz Bağımsız Aktivistler olarak; yasaya, vicdana, ahlaka uygun hareket edilmesi gerekliliğini hatırlatırken şunu sormak istiyoruz: İstanbul’da sokaklardan toplanıp barınağa alınan 1400, diğer bir duyuma göre 2100 köpek ve yaklaşık 400 kedi nerede? Bu hayvanların akıbetiyle ilgili somut, şüpheye yer bırakmayan delillerle bize bilgi verilmelidir. Ayrıca kamuoyu da bilgilendirilmelidir. Bu istek anayasal hakkımızdır.

Kamu kurumlarının hayvanların yaşam haklarını hiçe sayan, kanun tanımayan tutumu hukuki olarak denetlenmeli ve ağır cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.

İstanbul’da ve Gaziantep’te sokak hayvanlarının toplanmasını da içeren ihalelerle hayvanların açlığa ve ölüme gönderilmeyeceğini bize kim garanti edecek?

Tüm yetkililere soruyoruz:

Üniversitelerin ilgili bölümleri canlı hayvanları deneylerde kullanırken her yıl binlercesinin işkenceyle ölmesine yol açıyor. Bu ilkel ve zalimce deneylere hayır diyoruz. Bu işkence ne zaman son bulacak?

Havai fişekler ve birçok yerde kullanılan jiletli teller gibi her hayvan için ölümcül tehlike oluşturan uygulamalar yasaklanmalıdır.

Bir kez daha tekrarlıyoruz: “Yaşam hakkı kutsaldır, dokunulmazdır.”

BAĞIMSIZ AKTİVİSTLER PLATFORMU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.