Cumhuriyet Halk Partisi 27. Dönem Kadın Milletvekilleri Basın Açıklaması | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Çok Bulutlu

Cumhuriyet Halk Partisi 27. Dönem Kadın Milletvekilleri Basın Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi 27. Dönem Kadın Milletvekilleri Basın Açıklaması
05.12.2020
35
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partili Kadın Milletvekilleri olarak, bugüne kadar kadınlara ve çocuklara yönelik her kimden gelirse gelsin, her türlü istismar ve şiddetin karşısında durduk. Hiçbir ayrım yapmaksızın kadın ve çocukların insan haklarını korumak için bütün gücümüzle mücadele ettik. Bundan sonra da tavizsiz bir biçimde bu iğrenç saldırılara karşı elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Son günlerde, ataerkil düzenin hadsiz saldırganlarının her an ve her yerde aramızda olduğunu bir kez daha gözler önüne seren bazı istismar olaylarını fırsat bilerek partimize ve kadına yönelik saldırılara karşı yürüttüğümüz mücadelemize yönelik kötü niyetli girişimlere şahitlik ediyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi açısından, kadına şiddet kapsamına giren her türden tutum ve eylemler hem “suç”, hem de “parti suçu”dur. Dolayısıyla, bu suçu işleyen her kim, hangi makam ve mevki sahibi olursa olsun, hem parti içi disiplin gereğinin yapılması; hem de yasal mercilerce en ağır biçimde cezalandırılması konusunda, hiçbir çekincemiz bulunmamaktadır.

Bu çerçevede belirtmek gerekir ki İstanbul Maltepe’deki olayda konu öğrenildiği andan itibaren parti içi disiplin süreci İl Başkanlığımız tarafından çok hızlı bir şekilde çalıştırılmış ve istismar faili partimizden ihraç edilerek gereği yapılmıştır. Parti olarak Türkiye’nin her köşesinde kadına karşı şiddet suçuna maruz kalan mağdurlara elimizden gelen her tür desteğisağladığımız gibi, bu durumda da mağdurla iletişime geçilerek her türlü hukuki, maddi ve manevi destek sağlanmış ve sağlanmaya devam edilecektir. Kamuoyuna mal edilirse mağduriyetinin katlanarak artacağını açıkça ifade eden kadın arkadaşımızın istemine azami özen gösterilerek, bu haklı talebi ve ricası üzerine konuyu kamuoyuna taşımama hususuna riayet edilmiştir.

Ümraniye’deki dosyanın müştekisi adına yapılan açıklamada il örgütümüzün tümüyle mağdura destek olduğu açıkça belirtilmiştir. İlgili açıklama mağdur avukatının “CHP İl Başkanlığını hedef alarak siyaset yürütenler özensizce ve sorumsuzca hareket etmekte, 20 yaşındaki müvekkilim üzerinde ikincil mağduriyetler yaratmaktadırlar.” uyarısı ve tüm taraflara yönelik son derece yerinde hassasiyet çağrısıyla bitmektedir.

En başından beri süreç, hiçbir şekilde gizleme ve üstü örtülme yönünde tutum sergilemeksizin, mağdurların haklı taleplerine saygı gösterilerek takip edilmekteyken kadına şiddetin başlıca sorumlularından olan AKP iktidarına mensup ve üstelik kadın olan milletvekillerinin asılsız iddialarla polemik yaratmaya çalışarak mağdurların taleplerini görmezden gelmelerini öfke ve üzüntüyle karşılıyoruz.

Hele hele, “samimiyet” çağrısı yapanlar,

Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünde, üstelik ailesi “bu bir cinayettir” diye isyan ederek yardım isterken ölüm sessizliğine bürünenler,

eğitim sisteminin Ensar Vakfı yurtlarına mecbur bıraktığı 45 erkek çocuğa tecavüz edilirken yandaş vakfı savunmak için sıraya girenler,

çocukların istismarcıları ile evlendirilmesi ve çocuk istismarcıların serbest bırakılması için kulis yapan partililerine çıkıp da açıkça bir “hayır” bile diyemeyenler olduğunda,

bu eleştirilerin samimiyetinin ne denli ciddiye alınması gerektiğini de kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Ayrıştırma siyasetinden beslenenlerden, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini söylem ve eylemleri ile körükleyerek kadına yönelik şiddetin artmasının sorumlularından ve kadını ikiyüzlü siyasetlerine alet etmeye çalışanlardan duyacak sözümüz de,alacak dersimiz de yoktur.

??????Kamuoyuna Saygılarımızla

Cumhuriyet Halk Partisi 27. Dönem Kadın Milletvekilleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.