Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı
29.10.2020
70
A+
A-

“Cumhuriyetin 97 yıl önce olduğu gibi bugün de sıkıntılarımızın en iyi ilacı, en iyi reçetesi olduğu aşikardır”

(DP Basın Merkezi – 28 Kasım 2020) Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda milletimizin sıkıntılarına en iyi reçetenin cumhuriyet olduğunu söyledi.

Genel Başkan Uysal, “Keyfiyet, adaletsizlik, liyakatsizlik ve yolsuzluk; Cumhuriyetten kopuşun, ilkelerinin çiğnenmesinin birer sonucudur” diyerek şunları kaydetti:

“Cumhuriyet’in ilanının 97. yılını kutluyoruz.

Elbette her bir yıldönümü ayrı bir anlam barındırıyor lakin bugün, çözülemez gibi görünen türlü meseleleri nazara aldığımızda “Cumhuriyet” kavramının mahiyetini daha da iyi anlıyoruz.

Yarım asıra yakın bir süre, savaşlar ve türlü badirelerle boğuşmuş, istikbal umudunu yitirmiş, istiklali tehlikeye girmiş bir milletin istikbali tayin etmek, istiklale erişmek için verdiği nihai mücadelenin mükafatıdır Cumhuriyet.

Dahası tarihsel olarak Tanzimat’tan bu yana, demokratikleşme girişimlerinin ve gayretlerinin ilk ve en somut neticesidir.

Cumhuriyet, sistemli şekilde özünden ve ilkelerinden uzaklaşılan bugün ülkemizin en temel ihtiyacıdır.

Bugün eksikliğini hissettiğimiz değerlerin tamamının üzerinde, kapsayıcı bir vazife yerine getirmiştir, getirmektedir.

En temelinde, adalet ve demokrasi konusunda yaşadığımız sıkıntılar için 97 yıl önce olduğu gibi Cumhuriyet bugün de fevkalade bir reçetedir.

Son günlerde daha da derinden hissedilen ekonomik krizin çözümünün de Cumhuriyet ve onun bugün alaşağı edilen ilkeleri olduğu, tarihi gerçeklerle ispatlıdır.

29 Ekim 1923 tarihinden itibaren, bir yönetim biçimi olmanın ötesinde bir yol ve çağdaşlaşmaya dönük amaç için bir yöntem olan Cumhuriyet, parmakla gösterilecek bir kalkınmanın ve refahın nüvesi olmuştur.

Cumhuriyet’ten kopuşun, cumhuriyetle başka başka saiklerle kavga etmenin maliyeti en yalın biçimde askıya asılan ekmekler, döviz panolarındaki rakamlar, yokluk nedeniyle intihar eden gençler, amir hukuk kararlarını dinlemeyen hakimler, genel olarak yoksulluk ve adaletten, demokrasiden, kalkınmadan yoksunluktur.

Bağnazlıkla cumhuriyetin bir takım şek ve şartlarını hedefe koyan ve saldıranlar, bilerek ya da bilmeyerek en büyük zararı bu millete ve memlekete vermişlerdir.

Yaşananlar, Cumhuriyetin nasıl bir değer olduğunu daha net biçimde ortaya koymaktadır.

Sadece geçtiğimiz üç yıl içinde ödediğimiz maddi ve manevi maliyet bunun kanıtıdır.

Bugün tutulamayan, tutmak için milletin kefen parası bile zayi edilen dolar kuru, cumhuriyetin değerlerine tutunmamaktan kaynaklıdır.

Keyfiyet, adaletsizlik, liyakatsizlik ve yolsuzluk; Cumhuriyetten kopuşun, ilkelerinin çiğnenmesinin birer sonucudur.

Hülasa çözüm ortadadır; Cumhuriyetin değerlerinin ve ilkelerinin kıymetlenmesini sağlamak, yeniden bu ilkelere sarılmak adalet, demokrasi ve kalkınma odaklı sorunları ortadan kaldıracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, bizlere bu eşsiz mirası bırakan Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milletin iradesini temsil ederek Cumhuriyet’e “evet” diyen yüce heyeti saygıyla, rahmetle anıyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.