ENGELLİ HAKLARI AMİRALLERİ BİR ARAYA GELDİ | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu

ENGELLİ HAKLARI AMİRALLERİ BİR ARAYA GELDİ

ENGELLİ HAKLARI AMİRALLERİ BİR ARAYA GELDİ
28.12.2020
141
A+
A-

İYİ PARTİ Toplumsal Politikalar Başkanlığı son zamanlardaki yoğun çalışma programına Engelli Sivil Toplum Kuruluşlarının üst düzey temsilcilerini de ekledi. Engelli hakları konusunda her biri otorite kabul edilen ; Avukat ve Engelliler Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Turhan İÇLİ, SAHİMSEN Engelliler Komisyonu Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe SARI, OTİZM Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hülya SAYGı, Ankara İl Engelli Meclisi Genel Sekreteri Taşkın AYAZ,AYYILDIZ Özel Eğitim Kurumları Yetkilisi Hatice ARDIÇ, GÖREN KALPLER Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Müdürü, Psikolojik Danışman Erol SAYYIDAN, Ortopedik Özürlüler Derneği Genel Başkanı Kemal KART, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Ayhan METİN; İYİ Parti Dezavantajlılar Grup Başkanı Hüseyin ÖZLÜK . Engelli Siyasetçi İYİ Parti Mamak Siyaset Akademisi Başkanı Abdullah Mutlu TOKGÖZ bulunduğu engelli hakları duayenleri zoom toplantısı aracılığıyla İYİ PARTİ Genel Başkan Yardımcısı ve Toplumsal Politikalar Başkanı Av.Ünzile YÜKSEL ile bir araya geldiler.

Kemal KART’ın moderatörlüğünde açılış konuşmasını yapan Hüseyin ÖZLÜK engellilerin ülkemizde çok farklı ve çeşitli sorunlarının olduğunu, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde sosyal yaşamın ve ekonomik şartların engellilerin hayatını kolaylaştırıcı biçimde dizayn edildiğini gördüğünü ve bizim engellilerimiz içinde bunu samimi bir gayretle mümkün olacağını belirterek İYİ Parti Genel Başkanı Sn. AKŞENER’in daha önceleri vurguladığı halk temelli yaklaşımın önemini vurguladı.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Ayhan METİN, önceleri engelli bireylerle iletişimde sıkıntı hissettiğini onlarda kendi yansımasını gördüğü için diyalog kuramadığını ancak engelli hakları mücadelesine girdikten sonra bakış açısının değiştiğini daha aktif ve verimli çalışmalar yaptığını söyledi.

Engelliler Konfederasyonu Y.K. üyesi Turhan İÇLİ ise 2828 ve 2022 sayılı yasalarda ki eksikleri dile getirerek, engelli sosyal yardım aylığının belirlendiği gelir kriterinde hane halkı-kişi başı gelir kriterinin adil bir uygulama olmadığını, engelli bireyin ekonomik bağımsızlığının önemli olduğunu, Engelli sorunlarıyla ilgili kurumsal yapının Aile, Çalışma ve Sosyal politikalar Bakanlığı bünyesinde mikro düzeyde kaldığını, oysa engelli bakanlığına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

SAHİMSEN Engelliler Komisyonu Başkanı ve Sosyal hizmet uzmanı Ayşe SARI ise devlet kurumlarında boş bulunan 7100 engelli kontenjanının tamamen dolması gerektiğini daha önce ocak 2021 e ertelendigi söylenmişti.Engellilerin İstihdamı Platformunun twitter da 6,5 milyon tag ile dünya gündemine yerleştiğini, hükümetin açıkladığı kadro sayısının yeterli olmadığını yüzde 3 olan kontenjanın yüzde 6 düzeyine çıkartılması gerektiğini söyledi. Ayşe SARI Engelli erken emeklilik konusunun işverenlerce istismar edildiğini, vergi indirim belgesi şartının engelli emeklilikte yanlış bir uygulama olduğunu anlattı. Yetim aylığı konusunda engelli çocukların lehine bir değişiklik gerektiğini, ailelerin “bizden sonra çocuklarımız ne olacak” kaygısını taşıdıklarını vurguladı.

OTİZM VAKFI Yönetim Kurulu üyesi Hülya SAYGI otizmli çocuklar ve ailelerinin sosyal hayattan dışlandığını , bulundukları çevrelerde istenmeyen kişiler ilan edildiklerini , özellikle pandemi sürecinde otistik çocukların çok sıkıntı yaşadığını, eğitimlerinin aksadığına, EBA ‘ nın bu konuda çözüm olmadığına değindi. Otistik çocuk annelerinin özellikle sosyal hayatlarının olmadığını söyleye SAYGI, günlük yaşantının akışına uygun çözüm bulunması gerekir, dedi.

GÖREN KALPLER Eğitim Kurumları Müdürü Erol SAYYIDAN Sorunun temelindeki önemli faktörlerden birinin engelli ailelerinin bilinçsizliği olduğunu, engelli hakları konusunda Aile Danışmanlık Merkezlerinin kurularak aileleri eğitici ve yönlendirici faaliyet göstermeleri gerektiğini vurguladı.

AYYILDIZ Özel Eğitim Kurumları müdürü Hatice ARDIÇ ise özel eğitim kurumlarının RAM sistemine göre 40 ar dakikalık dersler verdiğini ancak bunun özellikle zihinsel engelli çocukların eğitimi için yeterli olmadığını ve sürenin artırılması gerektiğini söyledi.

Ankara İl Engelli Meclisi Genel Sekreteri Taşkın AYVAZ ise Ankara il sınırlarında yaşanan engelli hak ihlalleri ile birebir ilgilendiklerini, kurumların ve belediyelerin erişilebilirlik ile ilgili çalışmalarını gözlemlediklerini, özellikle EGO ya alınacak yeni otobüslerde engelli erişiminin en rahat ve kolay olması huşunu takip ettiklerini,
TCDDY nın uygulamaya kalktığı engelli kıtasına tırpan kararı konusunda Ankara İl Engelli meclisi olarak Engelli STK larıyla beraber hareket ederek kurumu bu karardan döndürdüklerini ve Ekps atamalarında da yine STK karla eylem birliği içinde olacaklarını desteklerini her zaman geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların sonunda söz alan İYİ PARTİ Genel Başkan Yardımcısı ve Toplumsal Politikalar Başkanı Av. Ünzile YÜKSEL İYİ PARTİ Genel Merkez kapısının engellilere ve STK larına her daim açık olduğunu, iktidar olsunlar olmasınlar sadece özel günlerinde değil her zaman engelli hakları mücadelesine destek vereceklerini, siyaset toplum içindir felsefesini kılavuz edindiklerini , gerek uluslararası alanda gerekse ülke mevzuatında engelli haklarıyla ilgili gelişme ve sorunların takipçisi olacaklarını , konunun siyaset üstü bir nitelik taşıdığını vurgulayarak İYİ Parti Dezavantajlılar Grubunun kaliteli bir ekip oluşturduğunu söyledi.

Kapanışta moderatör Kemal Kart katılımcılara teşekkür ederken bu buluşmanın Dezavantajlılar Grup Başkanı Hüseyin ÖZLÜK ve Medya, Bilgi Toplama ve Arşivleme Komisyon Başkanı Abdullah Mutlu TOKGÖZ tarafından raporlanarak dosya haline getirilip Sayın Genel Başkan Meral AKŞENER e sunulacağını belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.