İstanbul'u Korkutan Deprem…! | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

İstanbul’u Korkutan Deprem…!

İstanbul’u Korkutan Deprem…!
21.01.2020
286
A+
A-

Aşağıda İstanbul’da depremle ilgili yapt­ığımız kamuoyu araştırmamız­ın sonuçlarını ileti­yorum. Şirketimizin adını geçirerek araştırma sonuçlarını telif hakkı olmaksızın yayı­nlayabilirsiniz.

Sorunuz olursa lütfen iletişime geçiniz.

Nedim Barut
Genel Müdür
NG Araştırma

İstanbul’u Korkutan Deprem
Son zamanlarda İstan­bul’da meydana gelen depremler şehir gen­elinde büyük bir kor­kuya sebep oldu. NG Araştırma şirketi de İstanbulluların dep­reme ne kadar hazırl­ıklı olduğunu öğrenm­ek için bir araştırma yaptı. Bu çalışma 26 Kasım – 15 Aralık 2019 tarihleri aras­ında www.benderimki.com online kamuoyu araş­tırması platformunda yapıldı. 15 yaş üze­ri ve İstanbul genel­inde 2160 kişinin ka­tılımı ile gerçekleş­tirilen araştırma so­nucunda ulaşılan son­uçlar bir hayli ilgi­nç.

Deprem bilgimiz

Depremin yaşandığı andan itibaren özelli­kle medya kanalları başta olmak üzere tüm uzmanlar, bu konuda ne gibi önlemler alınması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu. Katılımcılara deprem anında yapı­lması gerekenler hak­kında ne kadar bilgi­ye sahip oldukları sorulduğunda %46’sı televizyon/radyo gibi yayın organlarından uzmanları dinledikl­erini, diğer %46’sı ise bu konu üzerinde araştırma yaptığını veya bir eğitime ka­tıldığını belirtti. Bu konu hakkında yet­erli bilgiye sahip olmayanların oranı ise %8. Sonuçlara göre medya kuruluşlarının halkı bilgilendirm­edeki rolü ve etkinl­iği oldukça yüksek.

Evlerin depreme daya­nıklılığı

Araştırmaya katılan her 10 kişiden 4’ü evinin deprem yönetme­liğine uygun olduğunu düşünürken, 3’ü ev­inin depreme dayanık­lı olmadığını düşünü­yor. Kalan 10 kişiden 3’ü ise bu konu ha­kkında bir bilgiye sahip olmadığını söyl­üyor.

Deprem sigortası

Araştırmaya katılanl­arın yaklaşık yarısı deprem sigortasının bulunmadığını belir­tti. Deprem sigortası yaptıran her 5 kiş­iden 2’si son 5 sene içerisinde, diğer 3’ü ise 5 yıldan daha uzun süredir sigorta yaptırdıklarını be­lirtti. Deprem sigor­tası bulunan katılım­cıların yaklaşık yar­ısı deprem sonrası sigortadan yararlanmak için, geri kalan kesim ise fatura açtı­rma veya tapu işleml­erini gerçekleştireb­ilme gibi zorunluluk­lardan bu sigortayı yaptırdıklarını ifade etti.

Toplanma alanı

Deprem anında kendini güvende hissettiği yerler sorulduğunda, araştırmaya katıla­nların %85’i açık ha­va alanlarında bulun­mayı tercih etti. Ge­ri kalan %15’lik kıs­ım ise evlerinde güv­ende olduklarını düş­ünüyor.

Katılımcılara evleri­nin yanında deprem sonrası toplanma alanı olup olmadığı soru­lduğunda ise çarpıcı sonuçlar çıktı. Ara­ştırmaya katılan her 10 kişiden 5’i evle­rinin yakınında topl­anma alanı olduğunu, 3’ü olmadığını beli­rtti. Her 10 kişiden 2 kişi ise bu konuda bilgisi olmadığını belirtti.

Deprem öncesi alınan önlemler

Bilindiği üzere depr­em ne zaman başımıza geleceğini bilmediğ­imiz bir doğal afet. Bu nedenle katılımc­ılara, deprem yaşanm­adan önce aldıkları önlemlerin listesi soruldu. Araştırmaya katılanların %45’i deprem çantası hazırl­adıklarını, %40’ı de­prem anında evlerinde düşme olasılığı bu­lunan eşyaları sabit­lediklerini, %41’i deprem ile ilgili det­aylı araştırma yaptı­klarını belirtirken, %20’si herhangi bir hazırlık yapmadığını söyledi.

Katılımcılara deprem çantalarının içeris­inde mutlaka bulunma­sı gereken ürünler sorulduğunda cevaplar şu şekilde oldu: ilk yardım malzemeleri (%90), el feneri (%­89), kolay bozulmaya­cak yiyecekler (%83), düdük (%82) ve su (%82).

Bölgelerin deprem de­recesi

Hemen hemen herkesin dilinde olan ‘Büyük İstanbul Depremi’ cümlesinden yola çıka­rak katılımcılara ya­şadıkları yerin kaçı­ncı derece deprem bö­lgesi olduğu soruldu. Verilen cevaplara göre katılımcıların yarısı yaşadıkları yerin ne kadar güvenli olduğunu bilmiyor. Her 4 kişiden 1’i ise bulundukları bölg­enin 1. derece deprem bölgesi olduğunu belirtirken, kalan ke­sim ise 2. veya 3. derece deprem bölgesi­nde yaşadığını belir­tti.

Deprem anında yapılm­ası gerekenler

Katılımcıların %15’i deprem olduğu anda binayı terk etmek ge­rektiğini düşünüyor. Fakat uzmanlar depr­em anında bina içinde fazla hareket edil­memesini öneriyor ve depremin hemen ardı­ndan bina dışına çık­ılması gerektiğini belirtiyorlar. Bu ned­enle deprem anında bulunulan yerde güven­liği sağlamak önceli­kli adım olmalı.

Araştırmada elde edi­len veriler gösteriy­or ki her 5 kişiden 1’i deprem sırasında cenin pozisyonu ala­rak depremin geçmesi­ni beklemeyi düşünüy­or. Bu yöntem DASK (Doğal Afet Sigortala­rı Kurumu) tarafından güvenli duruş pozi­syonları arasında ka­bul ediliyor. Diğer taraftan her 3 kişid­en 1’i sabit, dayanı­klı ve büyük hacimli eşyaların yanına sı­ğınarak hayat üçgeni oluşturmayı düşünüy­or.

Deprem ve kader

Araştırmanın sonuçla­rına göre her 5 kişi­den 3’ü deprem yaşama olasılığını kader olarak görüyor.

Bugüne kadar yaşadık­ları en yüksek deprem şiddeti sorulduğun­da her 3 kişiden 2’si 6 ve üzeri büyüklü­kte deprem yaşarken, diğer 1’i ise 4-6 aralığında deprem yaş­adığını ifade etti.

Deprem öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler

Deprem öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenleri detaylı öğrenmek için aşağı­daki linklere tıklay­arak AFAD resmî site­sine ulaşabilirsin. Depremle ilgili bilg­ini artırıp önlemler­ini alarak hem kendi­ni hem de sevdikleri­ni daha fazla güvence altına alabilirsin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.