Uyguristan Cumhuriyet Partisi Kuruldu : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

Uyguristan Cumhuriyet Partisi Kuruldu

Uyguristan Cumhuriyet Partisi Kuruldu
04.11.2020
210
A+
A-

Uyguristan Cumhuriyet Partisi, Uygur Türklerini temsil etmek ve Uygurların Çin tarafından işgal edilen topraklığını bağımsızlığa ulaştırmak üzere Amerika’nın Washington kentinde Ablajan Laylinaman liderliğinde kuruldu. Uyguristan Cumhuriyet Partisi, vizyon olarak işgal altında bulunan topraklarını (Uygur Özerk Bölgesi) demokratik yollarla bağımsızlığa ulaştırmak için çalışmalar yürütmektedir.

Uyguristan Cumhuriyet Partisi’nin en önemli savunduğu iki konudan birincisi kendilerinin ana vatanlarının bağımsız olmalarını istemeleri ikincisi ise kuracakları bir bağımsız devletin adının Doğu Türkistan değil Uyguristan Cumhuriyeti olmasıdır. Çünkü onlara göre Türkistan coğrafyasında yer alan diğer milletler kendi devletlerini kendi isimleri ile kurmuştur yani Kazaklar Kazakistan’ı, Özbekler Özbekistan’ı, Kırgızlar Kırgızistan’ı kendi isimleriyle kurmuşlardır. Bu durumda Doğu Türkistan bölgesinde ağırlıklı nüfusun Uygur olması sebebiyle bu bölgede kurulacak devletin adı Uyguristan olmalıdır.

Uyguristan Cumhuriyet Partisi Ablajan Laylinaman, Türkiye’yi ikinci vatanı olarak gördüklerini ayrıca belirtti. Leylinaman: ”Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu konjektör, Türkiye’nin Çin ile olan ilişkileri belki Uygur Türklerine destek vermede yetersiz olarak görünebilir ancak bizim için Türkiye gibi bir devletin varlığı bile yeterlidir. Biz Türkiye’mizin her zaman yanındayız. Biz biliyoruz ki Türkiye tüm Türklerinin vatanıdır.”

Uyguristan Cumhuriyet Partisi’nin daha önce Washington’da düzenlenen birinci genel kurulunda hazırladığı ve 7 Mart 2020 tarihinde Kanada’nın Montreal kentinde revize ederek son halini yayınladığı 15 maddeden oluşan yasası aşağıdadır.

Uyghuristan Cumhuriyeti Anayasası

1. Uyghuristan Cumhuriyet Partisi’nin iç ve dış dünyada yürüttüğü ve peşinde olduğu halkımızın
bağımsızlığının ve özgürlüğünün yeniden tesis edilmesi mücadelesinde, “Bu memleket benim vatanım. Sınıf yok, grup yok, mutlak egemenlik yok. ! ” Uygur milliyetçiliği mücadelenin ana fikridir. Halkımızın tam bağımsızlığının yeniden tesisine kadar partimizin yürüteceği tüm iç ve dış mücadelelerde ülkemizin adı Uyguristan olacaktır.

2. Uyghuristan Cumhuriyet Partisi, Uygur devletinin vatandaşları olarak, başından beri Uygurlarla birlikte düşmanla savaşan, yolda kan döküp, bedelini ödeyen tüm Çinli olmayan vatandaşları tanır ve korur.

3. Çin ulusunun uzun süredir devam eden saldırganlığının, yayılmacılığının ve ulusumuza yönelik katliamlarının çok inandırıcı tarihsel gerçeklerine dayanarak, Çin milleti, ülkemizin bağımsızlığından sonra bile bu yayılmacı hedefine asla ulaşmada başarısız olmayacaktır. Hitit milleti altında Uygur Doğu Türkistan devletine asla vatandaşlık verilmeyecek.

4. Çin ulusunun, hiçbir koşulda ülkemiz topraklarından herhangi bir arazi, konut veya işyeri satmasına izin verilmeyecektir.

5. Uyghuristan Cumhuriyet Partisi, tüm Uygur vatandaşlarının din özgürlüğüne ve ulusal kimliğine mutlak saygı ve koruma sahibidir.

6. Uyghuristan Cumhuriyeti Cumhuriyetçileri, tüm Uygur vatandaşlarının vatansever ideolojisine bağlı kalırlar, sivil misyonlarından vazgeçmeden birleşirler ve iç ve dış güçlerin siyasi, ekonomik, askeri ve diplomatik saldırılarında bu saldırganlığa ortaklaşa karşı çıkarlar. Görevi ilan eder.

7. Uyghuristan Demokratik Cumhuriyeti, dünya genelindeki tüm ülkeleri, vatandaşlarının insan haklarını koruyarak ve koruyarak vatandaşlarının haklarına demokratik bir şekilde saygı göstermeye çağırmaktadır.

8. Uyghuristan Cumhuriyeti Cumhuriyetçileri, işgalci Çin hükümetini ve yasadışı yönetimini devirmek, soykırım yoluyla halkımızı tamamen yok etmek ve vatanımızı kalıcı kolonisine dönüştürmek gibi saldırgan politika ve stratejilerimizi devirme hakkına sahiptir. Kesinlikle savaşmaktan vazgeçmeyin!

9. Uyghuristan Cumhuriyeti Cumhuriyet Partisi, memleketine ve milletine ihanet etmemiş, Çin vatandaşı olmayan Uygur halkının 18 yaşındaki ve 18 yaşındaki tüm gençlerin gönüllü ve coşkuyla Uygur Cumhuriyet Partisi’ne katılmasına izin vermektedir.

10. Uyghuristan Cumhuriyet Partisi, tüm parti üyelerinin parti tüzüğüne ve yönetmeliklerine sıkı bir şekilde uymasını şart koşmaktadır. Partimiz, partiye üye olmayan tüm vatandaşlara eşit davranır ve onlara karşı hiçbir ayrımcılık yapmaz.

11. Uyghuristan Cumhuriyeti Cumhuriyetçileri acilen tüm parti üyelerinin parti kararlarına saygı
duyduklarını ve parti üyelik aidatlarının zamanında ödenmesini kutsal görevleri olarak kabul ettiklerini beyan ederler.

12. Uyghuristan Cumhuriyet Partisi, yurtdışındaki tüm faaliyetlerinde, tüm dünya ülkeleri ile diplomatik bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine büyük önem vermektedir.

13. Uygur Cumhuriyetçileri, ülkemizin tam bağımsızlığı ve halkımızın özgürlüğü için özlemlerini ve hedeflerini gerçekleştirdikten ve gerçekleştirdikten sonra bile, çok partili ve demokratik bir Uygur devletine her zaman taraf olacaklardır.

14. Uyghuristan Cumhuriyeti Cumhuriyetçileri, Uyghuristan Cumhuriyeti’nin demokratik devletinde kilit bir rol oynarlar, hükümet yapısı ve devlet aygıtı, halk seçimleriyle belirlenen devlet işlevi altında topraklarını yönetir ve ulusal politikayı belirlemede en kutsal hakların medeni hak olmasını sağlar.

15. Uyghuristan Cumhuriyeti Cumhuriyetçileri, Uyghuristan Cumhuriyeti’nin parlamenter hükümet sistemine sahip bir devlet olmasını savunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.