UZAKTAN EĞİTİM VE SAĞLIK | İmaj Haber : İmaj Haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Çok Bulutlu

UZAKTAN EĞİTİM VE SAĞLIK

UZAKTAN EĞİTİM VE SAĞLIK
29.11.2020
87
A+
A-

Yine kaldık uzaktan eğitimle baş başa …

Öğrencilerin cıvıltısına hasret, öğretmenler odası suskun, sınıfların kapısı kapalı…

İhmaller yüzünden öğrenciler ve öğretmenler dört duvar arasında cep telefonuna, tablete ya da bilgisayara gömülmek zorunda kaldılar. Şimdi tek sorun bu da değil. Uzaktan Eğitmin ihtiyaç oluşturduğu teknolojik araçlardan internetten mahrum olanların ve teknoloji kullanımı konusunda gerekli yetiye sahip olamayanların eğitim öğretim hakkı da kısıtlandı .
Hal böyle iken eğitim öğretim sürecini en az kayıpla devam ettirebilmek için Uzaktan Eğitim günümüz koşulları için de vazgeçilmezimiz oldu illa ki. Önemli olan süreci doğru yürütmek artık.

İçinde bulunduğumuz sürecin etkin işlemesi için Uzaktan Eğitim sürecinin önemli üç ayağı olan ; Canlı dersler, Ebâ TV ve Eba.gov tr planlaması doğru yapılmalı hiç kuşkusuz ki.

UZAKTAN EĞİTİM süreci sadece UZAKTAN ÖĞRETİME daha da ötesi UZAKTAN YILDIRMA’ya dönüştürürmemelidir. Uzaktan eğitim sürecinde eğitim öğretim beraber yürütülmeli .
Öğrencilerin sosyal gelişimleri ve ruh sağlıkları öncelik olmalı. Öğrenciler evde 7/24 öğrenme faaliyetine terk edilmemeli. Gün boyu, Şimdi Canlı Ders başladı !Canlı Ders bitti, Ebâ TV başladı !Eba TV bitti , Eba.gov.tr başladı !Eba.gov .tr bitti, WhatsApp ödevleri ! dersek bir nesil kaybedilir belki onları sınavlara hazırlarız ama hayata hazırlayamayız. Ruhsal ihtiyaçları giderilmemiş? sosyallikten uzak bireyler yetiştirmiş olmayalım.

Daha da tehlikelisi çocuklarımızın COVID-19 virüsünden koruyalım derken sağlıklarını da tehlikeye atmayalım. Özellikle canlı ders saatlerinin planlanması çok iyi düşünülmeli canlı dersler ile yürütülecek dersler ve ders saatleri insan sağlığı da dikkate alınarak planlanmalıdır. Öğrenciler ve öğretmenler haftada minimum 30 saat ekran karşısında radyasyona ve zararlı ışıklara maruz bırakılırsa gelecekte nasıl bir tehlikeyle hangi hastalıklarla karşı karşıya kalacakları, gözardı edilmemeli. Ve anlık çözümler üzerinde değil uzun vadeli sağlıklı çözümler üzerinde çalışılmalı. Radyasyona ve zararlı ışıklara bağlı hastalıkların önü açılmamalı. Öğrencileri ekran karşısında kısa süreli tutacak şekilde planlama yapılmalı. Uzaktan Eğitim de elimizde bulunan tek yardımcım tek yardımcı Canlı Ders gibi görünüp canlı ders merkeze konulmamalıdır.
Büyük çabalarla yatırımlarla hazırlanan Ebâ TV öne çıkarılmalıdır çünkü hem insan sağlığı hem de kullanım kolaylığı hem de kolay erişilebilirlik açısından uzaktan eğitim sürecinin en önemli ayağıdır Ebâ TV. Bu bağlamda eğitimde eşitlik ilkesinin en büyük destekçisidir de diyebiliriz.
Uzaktan eğitim sürecinde eğitim daha çok somut ders araç ve gelişlerle yürütülmeli. Asıl kahraman kitaplar olmalı. Tarih var oldu olalı yerini hiçbir şeye kaptırmayan kitaplar. Öğrenci dokunabilmeli çalışması bittiğinde başının altına koyabilmeli, beynim radyosuna maruz kalır korkusundan uzak. Bu süreçte bakanlığımız öğrencilere evde yararlanabilmeleri için etkinlik ve çalışma kitapları imkanı sunabilir mesela. İnternet ve teknolojik araçlardan yoksun öğrencilerimizde unutmamak gerekir. Teminat konusunda gerekli destek de sağlanmalıdır. Yapılabileceklerin yapılacağını da inanıyorum ayrıca.

Burada şunu belirtmek isterim ki hepimizin beklentisi; kaygılarımızdan uzak ,verimli bir uzaktan eğitim süreci geçirmek. Öğretmenler olarak her zaman olduğu gibi yine elimizden geleni yapacağız elbette her zaman sevgili anne babaların ve sevgili öğrencilerim hep yanında olacağız. Yeterki aynı tarafta olduğumuzu unutmayalım.
Umuyoruz ki salgın en kısa zamanda sonlansın hayatımız normale dönsün ve tekrar özgürleşelim. O ana kadar da eğitim ve öğretim sürecimizde ÖNCE SAĞLIK, ÖNCE İNSAN diyerek yürütelim ki kendi ellerimizle dijital bağımlısı nesiller yetiştirmeyelim. Radyasyon ve zararlı ışıklar tehlikesi unutmayalım. COVID-19dan kaçarken dijital dünyada kaybolmayalım ve dijital dünyanın getirdiği hastalıklarla baş etmek zorunda kalmayalım.

Bir vatandaş olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirelim. Devletimizin almış olduğu tedbirleri riayet edelim.

Bu dünya çocuklarla daha güvende. Biz yetişkinler olarak dünyayı çocuklara yaşanır bırakalım…

Sevgiyle sağlıkla kalın.

Elmas YAĞMUR

YABANLI Türkmen Oymağı Derneği Genel Başkanı  

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.